Meditace, která žije ve stresujícím moderním světě, je dovednost, kterou by měl prozkoumat každý. Je to staletí staré učení, které lze vidět v různých podobách v různých kulturách. Mnoho meditačních technik využívá stejné základy: zaměřují se na dýchání a vyžadují, aby byl člověk fyzicky v pohodě. Lidé mohou váhat a myslet si, že meditace je příliš obtížná a vyžaduje velké množství oddanosti, ale to by byl omyl. Některé meditační styly lze provést během pouhých 5 minut a budete se díky nim cítit změnění – lehčí, více v pohodě.
Meditace má řadu zdravotních výhod (které jsme zdůraznili zde ), od silnějšího těla až po nakonec silnější mysl. Umožňuje lidem zbavit se stresu a časem získat sebevědomí. I když se do konce tohoto článku možná nestanete mnichem nebo guru, zde jsou nejjednodušší způsoby, jak vám pomoci začít ve světě meditace.
Vedené meditace
Meditace lásky a laskavosti
Pokud hledáte strukturovanější meditaci, je řízená meditace perfektní volbou. Na rozdíl od neřízené, řízené meditace je konečným cílem dosažení stavu. Tento stav se liší ideologii od ideologie. Láska-laskavost je možná nejjednodušší řízená meditace pro začátečníky.
Tato meditace se zaměřuje na sebediagnostiku a nápravu. Je určen k podpoře laskavosti a soucitu a pracuje s pozitivní energií. Meditace lásky a laskavosti je ideální pro ty, kteří mají v sobě nahromaděný hněv a zášť. Umožňuje zdravé uvolnění negativní energie a cestu pro přicházející pozitivní energii.
Pro část diagnózy musíte zavřít oči a zpomalit dýchání. Pak se musíte zaměřit na část svého těla, která vás trápí. Jakmile to vynulujete, klíčové je opravit. Prostřednictvím meditace a konkrétních pozitivních frází jste schopni se osvobodit od těchto negativních myšlenek.
To je skvělá praxe pro ty, kteří se denně potýkají se stresem od lidí. Umožňuje jim osvobodit se od špatného a zaměřit se na lásku a laskavost, kterou ostatní vyzařují.
Transcendentální meditace
Transcendentální meditace je derivátem meditace mantry. Cílem je být probuzen posílením sebe sama pomocí dýchání a zpěvů jako prostředku.
Toto je jeden z novějších typů meditace, ale je také docela populární . Různí guruové na východě ji odvodili z hinduistického a taoistického učení a přinesli ji na západ. Transcendentální nevyžaduje mnoho prostoru, ale vyžaduje disciplínu. Je to vedená technika, která byla zdokonalena, aby vám pomohla dosáhnout stavu probuzení.
Technika začíná sezením a kontrolovaným pomalým dýcháním. Dalším krokem je najít sanskrtskou mantru, kterou byste chtěli recitovat, a recitovat ji se zavřenýma očima po dobu 20 minut. Až budete hotovi, pomalu natáhněte prsty k prstům na nohou a otevřete oči.
Podle praktikujícího je klíčový rozdíl mezi mantrou a transcendentální meditací v tom, že v mantře zpíváte bezcílně. V transcendentálním, místo toho, abyste stále dokola opakovali stejnou mantru, používáte fráze, které vám pomohou přejít do stavu vědomí a klidu.
Duchovní meditace
Když mluvíme o meditaci, duchovní meditace je možná nejznámější. Často je zobrazován v kině a filmu a vyžaduje vyhrazený prostor. Má kořeny ve východních náboženstvích, jako je hinduismus a taoismus , a umožňuje vám spojit se s vyšší mocí . V podstatě je duchovní meditace podobná modlitbě. Může to být provedeno v mnoha podobách a mohou být recitovány různé druhy modliteb nebo zpěvů.
Ve srovnání s ostatními meditacemi je duchovní meditace vedena a vyžaduje, abyste se k něčemu napojili, na rozdíl od volného dýchání a pouštění myšlenek. Přestože se filozofie a styly duchovní meditace mohou od ideologie k ideologii lišit, konečný cíl spojení s vyšší bytostí je stejný.
Po nalezení klidného prostoru můžete své tělo nastavit do libovolné polohy. Poté, jako při každé meditaci, následujte své dýchání. Mnoho náboženství má mantry nebo zpěvy, které se doporučuje recitovat a které vám pomohou dosáhnout probuzení. Ačkoli se to může zdát jednoduché, pro další techniky byste se měli odkázat na konkrétní ideologie postojů a toho, co zpívat.
Neřízené meditace
Meditace všímavosti
Pokud máte málo času a prostoru, meditace všímavosti je pro vás. Je to nejoblíbenější meditace a nevyžaduje téměř žádné úsilí. Meditace všímavosti se zaměřuje na to, abyste nechali své myšlenky plynout a hledali vzorce. Důležitý je volně plynoucí aspekt meditace. Neměli byste myšlenky soudit ani o nich přemýšlet, jen si všímejte vzorců.
Abyste mohli praktikovat meditaci všímavosti , najděte si tichou a nepřehlednou oblast. Pohodlně se posaďte se vzpřímenými zády, ale ne ztuhlými. Nohy mějte zkřížené a ruce položte paralelně na kolena. Pomalu se nadechujte a vydechujte s hlavou mírně skloněnou dolů a zavřenýma očima.
Někteří tvrdí, že při nádechu a výdechu „následuj“ pomáhá. Začátečníci mohou začít zprostředkováním po dobu pouhých 5 minut a postupně dobu trvání prodlužovat.
Pohybová meditace
Pro ty, kteří si nemohou sednout a potřebují se hýbat, může být pohybová meditace velmi vhodná. Je to jedna z nejpřínosnějších meditačních technik, které vyžadují více prostoru. Pohybová meditace je založena na pohybu pomalým tempem a méně na dýchání. Vyžaduje, abyste věnovali pozornost napjatým částem těla a uvolnili napětí. Tento druh meditace lze provádět různými způsoby.
Jedním ze způsobů je nejprve se posadit, relaxovat a dávat pozor na své tělo. Pomalu natáhněte ruce a záda. Pomalu se postavte a pohybujte rukama a tělem kolébavým pohybem. Dávejte pozor na všechna nepohodlná místa ve svém postoji a upravte se. Začněte od hlavy a jděte dolů.
Toto je základní metoda pohybové meditace. Když se budete cítit pohodlněji, můžete přidat pohyby jako pomalé sbírání ovoce ze stromu. Procházky lesem a zahradnické květiny jsou další pohyby, které můžete začlenit.