10 zdravotních výhod divokého lososa

Každý podzim se miliony lososů vracejí z oceánu do řeky, kde se narodily. Zpomalené záběry na National Geographic jste již pravděpodobně viděli: celá řeka plná skákajících ryb, která udatně plave proti proudu kolem medvědů grizzly a sportovních rybářů. Je to inspirativní scéna. Co je na lososu také inspirativní, je jeho nesčetné množství zdravotních výhod. Losos bohatý na omega-3 je nezbytnou součástí zdravé stravy. Čtěte dále a dozvíte se o zdravotních výhodách lososa.

Zdravé srdce:

Ve srovnání s těmi, kteří nejedí žádné ryby, výzkum ukázal, že jedlíci lososa mají o 4 % nižší systolický, diastolický a krevní tlak. Mají také nižší množství špatného cholesterolu a triglyceridů a bylo prokázáno, že mají nižší riziko ischemické choroby srdeční (ICHS). Aminokyseliny v lososu opravují poškození tkání v srdci tím, že zabraňují kornatění tepen.

Opravuje paměť:

Významné zlepšení kognitivních funkcí bylo také zaznamenáno, když byl proveden výzkum na pacientech, kteří trpí mírnými příznaky kognitivní poruchy, jako je mírná Alzheimerova choroba. Omega-3 mastné kyseliny také prokázaly , že snižují ztrátu neuronů, demenci a pokles paměti.

Motivuje metabolismus:

Nedávný výzkum prokázal, že omega-3, které jsou přítomné v potravinách, jako je losos, přinesly „zlepšení funkce tkání, které se podílejí na rozvoji obezity a metabolického syndromu, jako je tuková tkáň, játra a kosterní svalstvo“. Omega-3 pomáhají vašemu metabolismu bojovat s chronickým zánětem, který, pokud není pod kontrolou, může vést k vážným zdravotním problémům.

Deprese duelů:

Jedna studie  naznačuje, že konzumace potravin s vysokým obsahem omega-3 pomáhá s depresí. Omega-3 snižují zánět v mozku, který způsobuje skleslost a úzkost.

Zvýrazňovač očí:

Konzumace lososa může mít schopnost  snížit makulární degeneraci , ztrátu zraku a suchost očí. Vysoké hladiny omega-3 mastných kyselin a aminokyselin jsou zodpovědné za tyto oční výhody.

Lepší kosti:

Pravidelná konzumace lososa může mít také sílu snížit riziko vzniku onemocnění souvisejících s kostmi a klouby, jako je osteoporóza a artritida . Omega-3 mastné kyseliny v divokém lososu produkují tyto příznivé zdravotní účinky zvýšením vápníku ve vašich kostech, což je činí mnohem silnějšími.

Působí proti rakovině:

Zvýšené množství těchto polynenasycených mastných kyselin, které lze nalézt u volně žijících lososů, může vykazovat výrazné snížení rizika vzniku kolorektálního karcinomu . Některé studie také naznačily ochranný účinek těchto omega-3 na rakovinu prostaty a prsu .

Útoky na autoimunitní onemocnění:

Zahrnutí lososa a dalších potravin s vysokým obsahem omega-3 každý týden bylo evidentní v boji proti autoimunitním onemocněním, jako je dětství a riziku rozvoje latentního autoimunitního diabetu u dospělých (LADA) . Existuje také mnoho vědeckých důkazů znázorňujících vliv omega-3 na autoimunitní onemocnění, jako je lupus , Crohnova choroba , roztroušená skleróza , lupénka a  revmatoidní artritida .

Antiastma:

Zvýšení příjmu divokého lososa pomáhá těm, kteří trpí astmatem. Nedávný výzkum  poukazuje na souvislost mezi silnými polynenasycenými mastnými kyselinami přítomnými v lososu a nižším rizikem astmatu u mladých dospělých.

Super spánek:

Losos obsahuje mnoho omega-3, ale tyto mastné kyseliny zahrnují také DHA a EPA. které jsou pro vaše tělo nesmírně důležité sloučeniny. Studie dokonce prokázaly příznivý účinek těchto sloučenin na váš spánkový plán a uvedly, že lidé trpící spánkovou apnoe zlepšili kvalitu spánku. DHA a EPA prospívají také  dětem s ADHD