Poznejte zdravotní přínosy citronů a limetek

Citronům a limetkám se v hierarchii výživy nedostává takového respektu, jaký si zaslouží. Tyto citrusové plody jsou obvykle dodatečným nápadem, v lepším případě kořením a v horším případě čistě okrasnou ozdobou. Ale jsme tu, abychom zachránili citrony a limetky před nutričními nejasnostmi. Šťáva, slupka a dužina těchto malých plodů obsahují dostatek nutričních výhod, aby se staly základem vaší stravy. Zde je 10 nejlepších zdravotních přínosů citronů a limetek.

Posiluje imunitní systém:

Tyto dva citrusové plody jsou plné vitamínu C, silného posilovače imunity. Vitamin C musíte konzumovat ve stravě, protože tělo si ho samo nevyrábí. Vitamin C pomáhá imunitnímu systému tím, že napadá nukleovou kyselinu virových buněk a také ničí bakterie. Studie z roku 2009 ukázala, že vitamín C pomáhá zkrátit dobu trvání běžného nachlazení.

Pomáhá předcházet astmatu: 

Po tisíciletí lidé pijí citrónovou šťávu k prevenci a léčbě astmatu. Vysoké koncentrace vitamínu C a antioxidantů jsou primárním faktorem prospěšnosti šťávy pro astma. Vitamin C posiluje imunitní systém a pomáhá člověku stát se odolnějším vůči vnějším faktorům, které vyvolávají astmatický záchvat. Pomáhá také plicím snadněji dýchat.

Zvýšení absorpce železa: 

Minerální železo je životně důležité, protože pomáhá krvi přenášet kyslík do buněk a produkuje energii pro normální funkci buněk. Jak kyselina citronová, tak vitamín C, které se nacházejí v citronech a limetkách, usnadňují vašemu tělu vstřebávání nehemového železa, což je železo nacházející se v potravinách rostlinného původu. Takže příště vymačkejte citronovou šťávu na váš příští salát, špenát nebo grilovanou zeleninu!

Pomáhá v boji proti rakovině: 

Citronové slupky obsahují vysokou dávku terpenové sloučeniny zvané d-limonen. V laboratorních studiích na zvířatech měl d-limonen značně pozitivní účinek na rakovinné buňky. Nedávno, ve studii provedené University of Arizona na skupině 43 žen s operabilním karcinomem prsu, ty, kterým byly podávány 2 gramy limonenu denně, ukázaly 22% snížení exprese nádorových markerů. Jiná studie  spojila citrusové slupky se sníženým rizikem rakovinných kožních buněk.

Lepší pleť:

Citrony, limetky a pomeranče obsahují kolagen, živinu zásadní pro dosažení mladší pleti bez vrásek. Kolagen  oddaluje proces stárnutí a napíná pokožku. Vitamín C přítomný v citrusech také přirozeně rozjasňuje pokožku při pravidelném příjmu. Jen buďte opatrní při aplikaci přímo na pokožku, protože může trvale zesvětlit pokožku a může vést k hnědým skvrnám na přímém slunci.

Snižuje riziko mrtvice a snižuje krevní tlak:

Studie  zjistila , že složka citrusových plodů zvaná aurapten snižuje krevní tlak u hlodavců chovaných s hypertenzí. Citrony jsou prastarým základem východní medicíny, která je oceňuje za to, že udržují krevní cévy měkké a poddajné, což snižuje krevní tlak.

Podporuje nervový systém:

Citrony a limetky mají vysoký obsah draslíku, který je zásadní pro zdraví nervového systému. Nízká hladina draslíku v krvi může způsobit úzkost a depresi. Nervový systém také potřebuje dostatečné množství draslíku, aby mohl vysílat udržitelné signály do srdce.

Vysoce alkalizující:

Citrusové plody jsou mimo tělo kyselé. Ale jakmile jsou plně metabolizovány, minerály citronu/limetky se disociují v krevním řečišti. To zvyšuje pH tělesné tkáně nad 7, takže tělo je zásaditější. O 10 hlavních zdravotních přínosech zásaditosti jsme psali zde .

Je silný antivirový a protizánětlivý:

Citronová a limetková šťáva jsou prokazatelně antibakteriální a antivirové. Mají silné antivirové vlastnosti na sliznicích v nose a krku při onemocnění a posilují imunitní systém vnitřně. Po staletí lidé používali citronovou šťávu k urychlení zotavení z vředů. Navíc protizánětlivé vlastnosti plodů pomáhají bojovat proti infekcím dýchacích cest, bolestem v krku a zánětům mandlí.

Pomáhá zmírnit zácpu:

Kyselina citronová v limetkách a citronech pomáhá při trávení, protože interaguje s jinými enzymy a kyselinami, které stimulují sekreci žaludeční šťávy a podporují trávení. Citronový esenciální olej se mírně liší od citronové šťávy a je mnohem koncentrovanější verzí, která byla dlouho nabízena jako alternativní medicína, zejména používaná při trávení a zácpě. Produkce žluči, kterou citron vyvolává, může také zvýšit peristaltiku střev.