10 zdravých esenciálních olejů, které byste měli mít doma

Co je na lázních nejlepší? Je tu masáž a klidná hudba a kapající voda, ale také nebeská citrusová a květinová vůně. Pokud jste někdy přemýšleli, jak znovu vytvořit tuto vůni ve svém vlastním domě, tajemstvím jsou esenciální oleje. Nejen, že jsou to mocné aromaterapeutické nástroje , ale mají také řadu zdravotních výhod. Mnohem lepší alternativa k chemickým sprejům a svíčkám, esenciální oleje jsou odpovědí na spoustu životních strastí. V poslední době, s pandemií koronaviru COVID-19, se stále více z nás snaží vytvořit doma zdravý zenový prostor. Zde je seznam 10 nejlepších zdravých esenciálních olejů, které můžete přidat do své sbírky a získat tu lázeňskou vůni u vás doma.

Čajovník

Tea tree oil je účinná léčba široké škály kožních onemocnění. Všimněte si, že se má používat pouze lokálně a nikdy nekonzumovat. Esenciální olej z čajovníku můžete použít k léčbě dermatitidy, ekzému, mykózy nohou, bodnutí hmyzem, oparů a lupénky. Pár kapek přidaných do šamponu zmírní lupy a je to účinný přírodní repelent proti hmyzu.

Levandule

Levandule  působí jako lokální antiseptikum na kožní vyrážky, akné, odpuzuje hmyz a léčí bodnutí hmyzem. Levandule při aromaterapii zmírňuje stres a nespavost. Použití levandule v aromaterapii zpomaluje činnost nervového systému a snižuje neklid pro zlepšení kvality spánku.

Citrusový olej, citron a pomeranč

Citrusové oleje jako citron a pomeranč lze přidat do domácích pracích prostředků pro svěží vůni a lze je dokonce použít ke zlepšení dentální hygieny přidáním několika kapek citronového oleje do sklenice vody a kloktáním. Studie také naznačují, že každodenní konzumace citronu může snížit krevní tlak .  

Eukalyptus

Eukalyptový olej se často používá při chřipce nebo nachlazení jako tlumič kašle, expektorans a dekongestant. Dokáže zlepšit bdělost a používá se také k úlevě od zánětů, bolestí svalů a kloubů. Eukalyptový olej je antiseptikum a byl široce používán v systémech tradiční medicíny, jako je čínská, ajurvédská, řecká a evropská medicína.  

Kadidlo

Kadidlo je známé pro svou jedinečnou a jemnou vůni. Může být použit jako dezinfekce, na akné a k léčbě bodnutí hmyzem. Mnoho studií spojuje kadidlový olej s vlastnostmi v boji proti rakovině.

Cedrové dřevo

Ve studii, kterou provedlo oddělení dermatologie na Aberdeen Royal Infirmary ve Foresterhill ve Skotsku, bylo zjištěno, že olej z cedrového dřeva je účinnou léčbou alopecia areata v kombinaci s nosným olejem a esenciálními oleji z tymiánu, rozmarýnu a levandule.

Citronová tráva

Olej z citronové trávy je účinný protiplísňový, antibakteriální a protizánětlivý. Může být použit ke zmírnění nevolnosti, trávení a menstruačních onemocnění, jako jsou bolesti hlavy a křeče. Citronová tráva je dobrá na ochlazení těla v létě a má antispasmodické a antikonvulzivní vlastnosti.  

Růže

Růžový olej je známý tím, že zmírňuje deprese, smutek, nervový stres a napětí. Růžový olej může pomoci při žízni, zdraví pokožky a působí jako antikonvulzivum, antidepresivum a prostředek proti úzkosti. Má také analgetické vlastnosti, které zmírňují bolesti břicha a hrudníku.

pačuli

Pačuli patří do rodiny mátových a po staletí se používá jako kadidlo, repelent proti hmyzu a k posílení imunitního systému. Kromě uklidňujícího zemitého a mechového aroma studie provedená Jihozápadní univerzitou v Chongqing v Číně ukázala, že pačuli má silné antimikrobiální vlastnosti. Ve studii provedené Lékařskou fakultou Mahidol University v Bangkoku v Thajsku bylo zjištěno, že esenciální olej z pačuli je účinným repelentem proti hmyzu spolu s citronelou a hřebíčkovým olejem.      

Máta peprná

Mátový olej může pomoci léčit příznaky IBS, jako je bolest, nadýmání, plynatost a bolest břicha. Při místní aplikaci má mátový olej chladivý účinek na kožní podráždění, jako je kopřivka, jedovatý břečťan nebo jedovatý dub.

*Nepoužívejte u dětí mladších 30 měsíců a vyhněte se tření nohou dětí a kojenců mladších 12 let. Inhalace velkých dávek mentolu může vést k závratím, zmatenosti, svalové slabosti, nevolnosti a dvojitému vidění.