Nejzdravější byliny a jejich výhody

Každý šéfkuchař, který stojí za svou sůl, vám řekne, že většině jídel může prospět trocha bylinek. Ať už nasekaná petrželka posypaná na talíři těstovin nebo snítka rozmarýnu dušená s masem a bramborami, bylinky vdechnou nový život každému druhu jídla. Jejich výhody daleko přesahují poslední sousto vašeho jídla. Mnoho populárních bylinek také překypuje zdravotními benefity. Není divu, že se od starověku používaly na vše od pomůcek na spaní po léky na snížení horečky. Sestavili jsme seznam 10 nejzdravějších bylin a prošli jsme, proč byste je měli jíst.

Basil – úleva od bolesti

Bazalka je silná protizánětlivá bylina, která může pomoci s bolavými klouby a dokonce i artritidou. Tato bylina, používaná v lékařství po staletí, je základem zdravé středomořské stravy . Výzkum provedený ve Spojeném království zjistil, že při perorálním podání koncentrované výtažky ze dvou druhů bazalky – Ocimum americanum a Ocimum tenuiflorum – snížily otoky kloubů až o 73 % během pouhých 24 hodin – stejně účinné jako mnoho umělých léků s vedlejšími účinky!

Tato dvě plemena bazalky rostou v jižní Asii a Indii a často se používají v ájurvédské léčbě; listy jsou o něco menší než listy bazalky sladké na západní polokouli. Vědci poznamenávají, že zatímco všechna bazalka obsahuje eugenol pro úlevu od bolesti, ve větším množství se nachází ve velikonoční odrůdě.

Máta – tiší bolesti žaludku

V tomto případě máta peprná a je to léčivý mentolový olej. Mentol je známý jako silné antispasmodikum – zklidňuje sevření svalů, zejména svalů trávicího systému – a často se podává pacientům s kolonoskopií, aby zastavil bolestivé křeče. Mentol také podporuje vylučování žluči játry a proudění do dvanáctníku, což podporuje lepší trávení.

Oregano a majoránka – posilují imunitní systém

Oregano (a jeho drůbež majoránka) je silná bylina, známá tím, že posiluje imunitu, působí proti plísním a působí antibakteriálně. Aktivní složkou oregana je kyselina rozmarýnová, což je silný antioxidant, který ve studiích prokázal, že podporuje zdraví imunitního systému. Oregano má jeden z nejvyšších hodnocení antioxidační aktivity, se 42krát vyšší antioxidační  silou než jablka ! Další dvě silné fytochemikálie přítomné v oreganu jsou karvakol a thymol, obě silné antimikrobiální látky.

Rozmarýn – vize zdraví

Ve studii publikované v časopise Investigative Ophthalmology & Visual Science Dr Stuart A. Lipton a jeho kolegové zjistili, že konkrétní složka rozmarýnu, zvaná kyselina karnosová, podporuje zdraví očí. Činí tak zvýšením produkce antioxidačních enzymů v buňkách a snížením hladiny volných radikálů.

Kromě působení na zpomalení a léčbu makulární degenerace má kyselina karnosová z rozmarýnu také potenciál pro použití při léčbě některých forem demence.

Petržel – Posiluje zdraví srdce

Malá ozdoba petržele každý den může výrazně ochránit vaše tělo před kardiovaskulárními problémy, jako jsou mrtvice, ateroskleróza a koronární záchvaty! Petržel je tak prospěšná pro srdce, protože vytváří důležitý vitamín B, kyselinu listovou. Tato kyselina vám může pomoci snížit homocystein, který se sice přirozeně vyskytuje v těle, ale může poškozovat krevní cévy, pokud se nachází ve vysokých hladinách.

Naštěstí folát (nebo folacin) obsažený v petrželce pomáhá přeměňovat homocystein na neškodné molekuly, což snižuje riziko koronárních problémů. BONUS: vysoký obsah chlorofylu obsažený v této bylině také snižuje halitózu – takže až budete příště trpět zápachem z úst , vezměte si lžíci syrové petržele a žvýkejte ji!

Kopr- Snižuje plynatost, léčí škytavku a pomáhá při nespavosti

Každý, kdo někdy měl škytavku, ví, jak mohou být rušivé a nepříjemné. Nebojte se, kopr může pomoci! Škytavka je obvykle způsobena zachyceným plynem nebo alergiemi – a kopr může pomoci s oběma kvůli jeho karminativním a sedativním vlastnostem. Jako protizánětlivý prostředek tlačí kopr zachycený plyn dolů trávicím traktem a umožňuje mu bezpečným způsobem opustit tělo.

Komplex vitaminu B a flavonoidy obsažené v esenciálním oleji z kopru aktivují sekreci určitých enzymů a hormonů, které mají uklidňující a hypnotické účinky na mozek a tělo, a tím pomáhají lidem ke kvalitnímu spánku . Tento uklidňující sedativní účinek také pomáhá zmírnit škytavku způsobenou alergiemi, nervovými poruchami nebo hyperaktivitou.

Šalvěj – snižuje horečku a může pomoci při Alzheimerově chorobě

Šalvěj lékařská,  Salvia officinalis,  má pepřovou chuť a po staletí se používá k ochucení jídel. Čínská medicína po staletí používá jiný druh šalvěje, Salvia miltorrhiza , kvůli jejím léčivým a léčivým silám. Šalvějový čaj se používal ke snížení horečky a podpoře pocení.

V prvním století našeho letopočtu řecký lékař Dioscorides uvedl, že vodný odvar ze šalvěje zastavil krvácení z ran a vyčistil vředy a boláky. Doporučil také šalvějovou šťávu v teplé vodě na chrapot a kašel.

Dnes se objevuje nový výzkum, který ukazuje, že šalvěj může pomoci se ztrátou paměti a Alzheimerovou chorobou tím, že inhibuje ztrátu posla acetylcholinu v mozku, který se často vyskytuje ve sníženém množství u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou.

Vědci z Íránu prokázali, že výtažky ze Salvia officinalis zlepšují kognitivní funkce u pacientů s mírnou až středně závažnou Alzheimerovou chorobou a mohou snížit neklid. V roce 2003 také vědci z Northumbrijské univerzity ve Spojeném království zjistili, že zdraví dospělí, kteří užili šalvějový olej, si slovo vybavují lépe než ostatní účastníci.

Tymián – zdraví plic, kašel, bronchitida

Zatímco tymián nikdy nebyl hlavní léčivou rostlinou v Evropě, olej z tymiánu a sušená bylina byly nalezeny v oficiálních lékařských záznamech od šestnáctého století v Anglii, Německu a Francii. Bylo prokázáno, že tymiánový olej má antispasmodické, expektorační a karminativní vlastnosti a tradičně se používal k úlevě od bolesti při zubním kazu. Již dlouho se používá k léčbě akutní bronchitidy, laryngitidy, černého kašle, gastritidy, průjmu a nedostatku chuti k jídlu. Při namáčení do koupele se používá k úlevě od revmatických bolestí a pomáhá při hojení modřin a výronů.

Cilantro- Detoxikace

Cilantro je více než jen chuťový doplněk k mexickým a texasko-mexickým pokrmům! Studiemi se ukázalo, že je účinný při čištění toxických kovů tím, že se jeho chemické sloučeniny vážou na toxické kovy a uvolňují je z tělesných tkání. To je zvláště účinné, když se bylina používá při odšťavňování , protože některé další potraviny pomáhají uvolněným toxinům přirozeně evakuovat tělo. Klinická studie z roku 2005, kterou provedlo The Optimal Wellness Test Research Center v Nevadě, prokázala, že chelace těžkých kovů pomocí koriandru a chlorelly může přirozeně odstranit v průměru 87 % olova, 91 % rtuti a 74 % hliníku z těla  během 42 dnů. .

Levandule – úleva od stresu, snížení deprese, léčba akné

Levandule, původem ze Středomoří, se po staletí používá jak vnitřně, tak čichem, jako léčba úzkosti a deprese, stejně jako při poruchách nálady, jako je úzkost, nespavost a gastrointestinální potíže. Vědecké studie ukazují, že levandule snižuje závažnost deprese, pokud se užívá současně s antidepresivy.

Vědecké důkazy naznačují, že aromaterapie s levandulí může zpomalit činnost nervového systému, zlepšit kvalitu spánku, podpořit relaxaci a zvednout náladu u lidí trpících poruchami spánku. Studie také naznačují, že masáže esenciálními oleji, zejména levandulí, vedou ke zlepšení kvality spánku, stabilnější náladě, lepší koncentraci a snížení úzkosti.

V jedné studii se lidé, kteří absolvovali masáž levandulí, cítili méně úzkostlivě a pozitivněji než ti, kteří absolvovali jednoduchou masáž bez levandulového oleje. Zásobte se tedy levandulovým olejem a rozprostřete ho ve své oáze ložnice pro větší relaxaci a odpočinek od každodenního stresu !